Noi măsuri de relaxare de la 15 iunie

0

De luni, se vor relua tratamentele balneologice, se mărește  numărul persoanelor care pot sta în grupuri în aer liber, de la trei la șase, se  redeschid casele de pariuri, săli de jocuri de noroc, loterii după 15 iunie – toate acestea au fost anunțate pe 11 iunie de premierul Ludovic Orban.

S-a decis ca din 15 iunie să se renunţe la izolarea la domiciliu pentru persoanele care vin din ţări cu număr mic de cazuri, de exemplu din Austria, Grecia şi Bulgaria. Mecanismul de evaluare va fi stabilit de către Institutul Naţional de Sănătate Publică, pe baza unei metodologii stabilite la nivel european. Traficul aerian către aceste țări va fi, de asemenea, reluat. Guvernul va decide la prima ședință guvernamentală a săptămânii viitoare să extindă situația de urgență, care expiră la 16 iunie.

 

Loading