Oficial: întoarcerea din aceste țări nu necesită carantină în România

0

A fost publicată o listă cu acelor țări, din care, începând cu 15 iunie 2020, persoanele sosite în România nu vor fi obligate să intre în carantină pentru două săptămâni sau în izolare la domiciliu. Conform deciziei Comitetului Național de Urgență (CNSU), obligația de carantină este ridicată pentru Austria, Bulgaria, Cipru, Republica Cehă, Grecia, Croația, Islanda, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Ungaria, Malta, Germania, Norvegia, Elveția, Slovacia, Slovenia.

Traficul aerian către aceste țări va fi, de asemenea, reluat.

Lista este actualizată săptămânal de către Institutul Național de Sănătate Publică (INSP): o listă actualizată de țări este publicată în fiecare luni până la 16:00 și intră în vigoare la 24 de ore de la adoptarea sa într-o ședință CNSU.

Ilustrație: politiadefrontiera.ro

Loading