Starea de alertă prelungită în România

0

Președintele Klaus Iohannis a declarat miercuri, după ședința cu guvernul, de la Palatul Cotroceni, că starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile începând cu data de 17 iulie. Nu sunt prevăzute noi măsuri de restricție, însă guvernul nu va lua nici alte măsuri de relaxare.

Potrivit președintelui, guvernul va anunța în curând un alt pachet de măsuri pentru restabilirea economiei. În acest context, el a menționat că va participa la summitul extraordinar al UE la sfârșitul săptămânii, principalul punct al agendei fiind alocarea fondului de recuperare al Uniunii Europene de 750 de miliarde de euro.

Conform deciziei Curții Constituționale, prelungirea stării de alertă nu necesită aprobarea parlamentului.

Loading