222. Heti értékelő

Összefoglaló a 222. Heti értékelőből

Elértük a 119805 követőt!
Köszönöm!
Kérem, a továbbiakban is kövessék Facebook oldalamat, csatornáimat Messengeren és Whatsappon, Youtube csatornámat és TikTokon is!

1. Szülőföldön Magyarul

Megnyílt az igénylés lehetősége a Szülőföldön Magyarul programra
A Szülőföldön Magyarul program keretében egy hónapon keresztül lehet benyújtani az igényléseket a 100 ezer forintnak – azaz 1200 lejnek – megfelelő támogatásra.
A támogatásra azok a gyermekek, diákok és hallgatók jogosultak, akik magyar nyelvű oktatási intézménybe járnak, illetve magyar nyelven végzik tanulmányaikat.
A kérelmeket kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a www.mipont.hu felületen.
A www.mipont.hu címen.minden információ, útmutató megtalálható, a “Hasznos infók” fül alatt.

2. Székelyföldi Roma Nap

A roma kultúra ünnepe Zsögödben
A Székelyföldi Roma Napot egy Zsögöd utcai udvarban rendezték meg április 5-én – az esemény a roma kultúra ünnepe, a közösség sokszínűségének és értékeinek bemutatása volt.
A rendezvényen főzőversenyt is szerveztek, amelynek győztese meghívást kap a Csíki Majálisra is.
A program üzenete világos: sokat tanulhatunk egymástól – de ehhez nyitottságra és elfogadásra van szükség, mindkét fél részéről.
A kölcsönös megértés lehetőséget teremt arra, hogy együtt, egymást támogatva építsünk egy igazságosabb, befogadóbb társadalmat.
A roma emberek tehetsége, tudása és hozzájárulása gazdagítja közösségeinket.
Ahhoz azonban, hogy ez érvényesülhessen, biztosítani kell az esélyegyenlőséget, és le kell bontani a sztereotípiákat.
Mert nem az számít, ki milyen nemzetiséghez tartozik vagy milyen a bőrszíne – az a fontos, hogy milyen ember, és hogy esélyt kapjon arra, hogy a társadalom teljes jogú tagja lehessen.

3. Nagyböjti jócselekedet kihívás

A nagyböjt az elcsendesedés és a magunkba fordulás időszaka.
Ilyenkor különösen fontos, hogy törekedjünk a jóra, és figyelemmel forduljunk környezetünk és embertársaink felé.
Facebook-oldalamon is megosztottam néhány olyan kihívást, amelyek – úgy gondoltam – ezekre a jócselekedetekre motiválnak, és segíthetnek abban, hogy közösen egy jobb, figyelmesebb közösséget építsünk.

Nagyböjti jócselekedet kihívás 😊

1. Mosolyogj minél többet!
2. Hívd fel egy régi barátodat, akivel rég beszéltél!
3. Légy hálás azért, amid van!
4. Adakozz, segíts a rászorulókon!
5. Tölts egy napot panaszkodás nélkül!
6. Olvass el egy fejezetet a Bibliából!
7. Segíts az idősebb embereken!
8. Dicsérd meg azt, aki megérdemli!
9. Imádkozz mindennap!
10. Szakíts időt magadra!
11. Békülj ki azzal, akivel haragba vagy!
12. Beszélj szépen mindenkivel!
13. Légy türelemmel embertársaid iránt!
14. Bízz Isten akaratába!
15. Látogasd a templomot!

4. Április 12-13-án zajlott a 33. Hargita Rally, Székelyudvarhelyen, Lövétén és Agyagfalván

Április 12-én kissé hűvös időben, de nagyon jó hangulatban és sok érdeklődő részvételével zajlott le a városi szakasz, amelyre összesen 64 páros nevezett be. Az április 13-ai versenynek már kedvezett az időjárás: sütött a nap, és izgalmas küzdelem bontakozott ki a résztvevők között.
A versennyel kapcsolatos részletes információk és a nyertesek névsora a raliulharghitei.ro oldalon érhető el.
A leírások szerint ez volt az eddigi legerősebb mezőny a verseny történetében.

5. Bárányhús árak

A húsvéti időszak közeledtével idén is nagy érdeklődés övezi a bárányhúst, amelynek ára 40–50 lej/kg között alakul, élősúlyban pedig 20–25 lej/kg-ot kérnek érte.
Az árak lényegében megegyeznek a tavalyi év szintjével, így a fogyasztók számára nem hoz jelentős változást a húsvéti asztal előkészítése szempontjából.
A helyi piacot főként kisebb, 200 juhnál kevesebb állománnyal rendelkező gazdaságok látják el, mivel számukra az export megszervezése nehézkes.
E kisebb gazdaságokat a Csíkdánfalvi Akkreditált Juhegyesület segíti az értékesítésben, hogy a helyi vásárlók időben hozzájuthassanak a friss bárányhúshoz.
A romániai bárányhús-export főként arab országokba irányul, és újabban Marokkó, valamint Algéria is érdeklődést mutatott a hazai termék iránt – ez hosszabb távon áremelkedést eredményezhet.
Bár tavaly ősszel Hargita megyében 15 lej/kg volt az élő bárány ára, addig Arad környékén csupán 12 lej/kg-ot fizettek érte.
Jó hír, hogy a kiskérődzők pestise – amely tavaly komoly károkat okozott – jelenleg nem jelent veszélyt a székelyföldi gazdák számára, a járvány inkább Magyarországon okoz problémát.
Bajkó Zoltán, aki saját gazdaságában 500 anyajuhot tart, elmondta, hogy az idei ellési szezon ugyan jónak mondható, de az ikerellések aránya a tavalyi 40%-hoz képest visszaesett. A bárányok a nyugati és ortodox húsvét – amely idén április 20-ra esik – idejére érik el a vágási súlyt, azaz 35–40 kg-ot.

6. Okostáblák csíkszeredai iskolákba

Összesen 457 okostábla került különböző csíkszeredai oktatási intézményekbe, amelyek közül 428-at a tantermekben, 29-et pedig szaklaborokban helyeztek el. Az új eszközök modernebb környezetet és interaktívabb tanulási lehetőségeket biztosítanak a diákok számára.
Fontos, hogy az oktatás fejlődjön, és a tanulók jól érezzék magukat az iskolai környezetben.
A projekt keretében további digitális eszközök kiosztása is folyamatban van: 798 laptop, nyomtatók, szkennerek és más eszközök érkeznek, összesen 26,72 millió lej értékben.
Ez a beruházás hosszú távon is hozzájárul az oktatás korszerűsítéséhez és a digitális kompetenciák fejlesztéséhez.

Loading

Loading

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.