A magyar állam támogatásával több európai uniós pályázatot hívhat le Hargita megye
Cél 2027-re: Hargita megye legyen Európa Gasztronómiai Régiója
November 16-án, csütörtökön Latorcai Csaba, Magyarország Miniszterelnökségének parlamenti államtitkára, területfejlesztési miniszterhelyettes Hargita megyébe látogatott. Ez alkalomból sajtótájékoztatón ismertették az együttműködés részleteit Borboly Csabával, Hargita Megye Tanácsának elnökével és Korodi Attilával, Csíkszereda polgármesterével.
Magyarország Területfejlesztési Minisztériumának parlamenti államtitkára a kötetlen beszélgetés mellett részt vett a Hargita Megye Tanácsa által szervezett Közszolgálati és karriernapon is.
Erről részletesen itt tájékozódhatnak: https://www.facebook.com/borbolycsaba.ro/videos/353935980461840
Latorcai Csaba elmondta, a mai megbeszélésen két irányban zajlottak az egyeztetések. Egyrészt, hogyan tudják segíteni a különböző projekteknek az előkészítését, a projektötlet gyakorlatba ültetését, a pályázás folyamatának követését. A megvalósítás után pedig hogyan és miként gyarapítja és segíti a helyi közösségeket, legyen az gazdasági, humánfejlesztést célzó, vagy beruházást jelentő projekt. Másrészt azt nézték meg, hogy közös erővel, magyarországi és Hargita megyei pályázók, hogyan tudnának közvetlenül Brüsszelben a rendelkezésre álló forrásokra együttes erővel pályázni, segítve mind a Hargita megyei, mind pedig a magyarországi társadalmi és gazdasági élet fejlődését.
– Az elkövetkező években a közvetlen EU-s források fel fognak értékelődni, és segíteni kell az új pályázati formát, hogy minél többen el tudják sajátítani és minél több nemzetközi együttműködés alakuljon ki. Ezeknek a közvetlen uniós forrásoknak a feltétele, hogy nemzetközi együttműködésben kell megvalósulniuk. Ez egy ideális forma a magyar-magyar együttműködésre, segítenünk kell a magyarországi és határon túli közösségek egymásra találását, együtt gondolkodását, együttműködését, hogy közösen tudjanak gazdasági, társadalomfejlesztő projektötleteket megvalósítani. Magyarország számára mindig kiemelt fontosságúak voltak a régiók, így az európai uniós elnökség során, 2024. második félévében kiemelt jelentőségűek lesznek a regionális kérdések. A régiók fontosságát jól mutatja, hogy a néhány nappal ezelőtt benyújtott területfejlesztési törvényjavaslat is, amely szerint a kormány a területfejlesztés stratégiai partnereként a helyi önkormányzatokat, a vármegyei, megyei önkormányzatokat határozza meg. Ezért lényeges Hargita megyében is az a stratégiai gondolkodás, ami igazán lehetővé teszi, hogy koordináltan, az élet minden területén előre léphessünk – zárta gondolatait az államtitkár.
Korodi Attila kiemelte, Csíkszereda rendelkezik egy jól felépített és átgondolt fejlesztési stratégiával, amely meghatározza 2030-ig azokat a cselekvési területeket, amelyeket fontos kitölteni tartalommal, és ezáltal pontosan tudják, hogy mit szeretnének elérni társadalmi, kulturális, gazdasági, oktatási és a városfejlesztés szintjén.
– Örülünk, hogy a jövő tervezése több lábon állhat, Csíkszereda abban kéri a partnerséget, hogy azon tudástranszferek valósulhassanak meg, melyek segítik a brüsszeli források lehívását a következő, 2028-tól élesítendő új ciklusban. Csíkszeredának is kiemelten fontos a gazdaságfejlesztés, a turizmusfejlesztés, fontos a magyar tudást, tapasztalatot, partnerséget felhasználva szeretnénk az uniós forrásokat lehívni – mondta Csíkszereda polgármestere.
Borboly Csaba kifejtette, hogy a tudástranszfer elengedhetetlen a pályázatok megvalósításának érdekében, főként azon projektek tekintetében, ahol direkt brüsszeli forrásokkal, komoly összeget lehet elhozni a megye különböző társadalmi ágazatainak érdekében.
– Konkrét döntések és elképzelések születtek az egyeztetések során: szakértői konzultációk szervezése, hozzáférés biztosítása olyan oktatási anyagokhoz, melyek a projekteket érintik, mentorprogramok létrehozása, szakmai továbbképzések, partnerkapcsolatok kialakítása, projektek összehangolása. Több közös projekt készült eddig, főleg a vállalkozások terén, mint például a húsiparban – mondta Borboly Csaba.
A megyei tanács elnöke hozzátette, abban is segítséget kértek, hogy Hargita megye megpályázza 2027-ben a gasztronómia régió címet az Európai Unióban.
– Óriási lehetőség, mely a vendéglátás tekintetében nagy előrelépést jelenthet. Magyarország fél év múlva átveszi az Európai Unió soros elnökségét, és szeretne ehhez Hargita megye is hozzájárulni, javasolni, célokat meghatározni – zárta beszédét a megyei tanács elnöke.