Az Európai Unió minőségrendszert meghatározó oltalmak
A földrajzi jelzések segítségével a fogyasztók könnyebben azonosítani tudják azokat a termékeket, amelyek jó minőségűek és amelyekben megbízhatnak, a termelők pedig hatékonyabban értékesíthetik termékeiket.
Különbségek vannak mindazonáltal a három jelölés között főként a tekintetben, hogy az alapanyagok mely hányada származik az adott régióból, illetve hogy a termék előállításának milyen mértékben kell az adott régióban történnie.
-
Mely az a három jelölés, amelyet az Európai Unió meghatározott?
Az oltalom alatt álló eredetmegjelölések (DOP)
Valamely régiónak, meghatározott földrajzi helynek, vagy – kivételes esetben – országnak az olyan mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírására használatos elnevezése, amely:
– egy régióból, meghatározott földrajzi helyről vagy országból származik.
– minősége vagy jellemzői alapvetően vagy kizárólag egy adott földrajzi környezetnek és az ahhoz kapcsolódó természeti és emberi tényezőknek köszönhető.
– a termelése, feldolgozása és előállítása az adott földrajzi területen történik.
Az oltalom alatt álló földrajzi jelzések (IGP)
Valamely régiónak, meghatározott helynek, vagy – kivételes esetben – országnak az olyan mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírására használatos elnevezése, amely:
– egy régióból, meghatározott földrajzi helyről vagy országból származik
– különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője ennek a földrajzi eredetnek tulajdonítható, és
– a termelése és/vagy feldolgozása és/vagy előállítása meghatározott földrajzi területen történik.
Hagyományos különleges termék (STG)
Valamely régiónak, meghatározott helynek, vagy – kivételes esetben – országnak az olyan mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírására használatos elnevezése, amely:
- olyan gyártási, feldolgozási vagy összetételi eljárás eredményeként jön létre, amely megfelel a hagyományos gyakorlatnak,
- a hagyományos módon használt alapanyagokból vagy összetevőkből készül, receptúra szerint.
-
Milyen előnyei vannak az oltalmaknak?
- Valamennyi EU-tagállamban érvényes
- Óvja a szellemitulajdon-jogokat
- Oltalmat biztosít konkurens megjelölésekkel szemben
- Minőséget és megbízhatóságot garantál nemzetközi szinten
- A óvja a terméket a hamisítás és a csalás ellen
- Bizalmat jelent a termékkel szemben a vásárló részéről, így több termék kerül eladásra
- Új piacot nyit külföldön
- Piacképes formában kerül forgalomba a termék
-
Ki végzi el a védjegy levédését?
Minden EU országban, van egy erre szakosodott cég, akik a védjegy kezelésével vannak megbízva. Romániában a CERTIND szervezet van jelen és ők minden egyes folyamatot végig visznek, ami a védjegy igényléssel kapcsolatos:
-
Milyen lépései vannak az oltalom igénylésnek?
A www.certind.ro weboldalra fellépve az első lépésként egy árajánlatot (solicită oferta) kell kérni. Ennek mentén tudják beazonosítani a védjegyet igénylő cég mit szeretne, melyik védjegyet és így történik az első kapcsolat felvétel is. (lásd 1. ábra)
A következő lépésben ki kell választani, hogy milyen védjegyről szeretnénk árajánlatot kérni. Esetünkben a Produse Alimentare (élelmiszer termék) kell kiválasztani. (Lásd 2. ábra)
A weboldalon ki kell választani, hogy melyik védjegyet szeretnénk igényelni a termékünkre vagy termékeinkre. (DOP, IGP, STG). A cég általános adataival ki kell tölteni azokat a részeket, amelyek csillaggal vannak megjelölve.
Az utolsó lépésként pedig a kitöltött információkkal el kell küldeni az árajánlatt kérőt. A legrövidebb időn belül pedig a CERTIND munkatársa felveszi az igénylővel a kapcsolatot. Kapcsolatfelvétel és árajánlat kérés: http://www.certind.ro/
-
Kihez fordulhatók segítségért?
Bármilyen segítség és információ esetén, ami felmerül a védjegy igénylésével kapcsolatosan Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségéhez lehet fordulni bizalommal. A következő elérhetőségeken:
Székhely: Csíkszereda, Szabadság tér 5 szám, 401-es iroda.
e-mail: [email protected]
Tel: 0266-207784
Ha úgy látja akkor mi felvesszük a kapcsolatot a CERTIND alkalmazottjával és segítünk az elindulásban!
-
Milyen költségei vannak a védjegy igénylésének?
Minden termék védjegy igénylésének függően, milyen dokumentáció szükséges összeállítson a CERTIND cég, egy saját árlistával dolgoznak. Ezért szükséges minden esetben előbb egy árajánlatot kérni a vállalkozástól. Itt majd felveszi önökkel a kapcsolatot egy CERTIND munkatárs és a bekért információk alapján tudja meghatározni, hogy milyen költségei lesznek a védjegy igénylésnek.
-
Vannak már Romániában oltalom alatt álló termékek?
Igen, jelenleg országos szinten 7 termék rendelkezik védjeggyel. Ilyen például a Szebeni Szalámi (Salam Sibiu), amely az oltalom alatt álló földrajzi jelzést (IGP) kapta meg vagy a Ibănesti Telemea (Telemea de Ibănești), amely az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (DOP) szerezte meg.
-
Kik igényelhetnek védjegyet?
Minden természetes és jogi személyiséggel rendelkező vállalkozás, egyesület, szövetkezet és intézmény számára biztosított a védjegy levédésének lehetősége.
-
Milyen feltételek vannak?
Minden egyes védjegy típusnak sajátos feltételei vannak, amely kizáró jellegűek. Ezeket a legelső pontban már leírásra kerültek.
-
Milyen termékek kaphatják meg a védjegyet?
Minden élelmiszer termék mint például:
-Feldolgozott vagy feldolgozatlan állati eredetű termékek (például: tej, tejtermékek, sajt, hús, húskészítmények, tojás stb. ),
-Feldolgozott vagy feldolgozatlan növényi eredetű termékek (például: dzsemek, szirupok, teák, alma, áfonya, paradicsom, burgonya, gomba stb. )
– Alkoholos termékek (pálinka, borok stb.)