Mit kell tennem?
A koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet átvészeléséhez adnak hasznos tanácsokat a https://cetrebuiesafac.ro/ nevű román nyelvű honlapon. Magyar nyelvű kivonatunkban a kényszervakáció időszakára szóló tanácsokat foglaltuk össze a szülőknek.
A gyermekek és serdülőkorúak általában úgy viszonyulnak egy adott helyzethez, ahogyan azt a körülöttük lévő felnőttektől látják. A szülők és nevelők akkor nyújtják a legtöbb támogatást, amikor nyugodtan és bizalommal kezelik a helyzetet. A jól felkészült szülő nagyobb biztonságot ad a gyerekeknek, ugyanakkor nem minden gyermek és serdülőkorú válaszol egyformán a stresszhelyzetre. Ha a gyermekek negatívan reagálnak, azt az alábbi jelekből vehetjük észre:
- túlzásba vitt sírás vagy a kisgyerekek ingerült viselkedése;
- a már kinőtt viselkedési szokások visszatérése (vizelet-visszatartási zavarok);
- túlzott aggodalom és szomorúság;
- egészségtelen táplálkozás és alvászavarok;
- ingerlékeny és lázadó viselkedés a serdülőkorúaknál;
- a tanulás iránti lelkesedés csökkenése;
- figyelem- és koncentrációs zavarok;
- olyan tevékenységek kerülése, amelyeket régebben szívesen végzett;
- szokatlan fej- és testfájdalmak;
- alkohol, cigaretta és más, függőséget okozó szerek használata.
Rengeteg dolgot tehet, hogy támogassa a gyereket:
- Szakítson időt arra, hogy beszéljen gyerekével a COVID-19-járványról, válaszoljon kérdéseire, és ossza meg az információkat az új típusú koronavírusról oly módon, hogy azt megértse a gyerek és a serdülő egyaránt.
- Biztosítsa gyerekét vagy a serdülőkorút, hogy biztonságban van, tudatosítsa benne, hogy természetes az, ha elkeseredettnek érzi magát. Mondja el, mit tesz Ön stresszes helyzetekben, hogy ezáltal Öntől tanulhassa meg, hogyan kezelje ezeket a helyzeteket.
- Ne tegye ki családját a hírek és események folyamatos hatásának, beleértve a közösségi médián megjelenteket! A gyermekek félreértelmezhetik a hallottakat, és megijedhetnek olyan dolgoktól, amelyeket nem is értenek.
- Próbálja meg betartani a napi rutint! Az iskolák zárva tartásának idejére készítsen tanulási tevékenységeket, pihentető és szórakoztató foglalkozásokat!
- Legyen példakép nekik, tartson szüneteket, próbáljon eleget aludni, mozogjon és kiegyensúlyozottan táplálkozzon, tartsa a kapcsolatot szeretteivel, barátaival és a családtagokkal
Forrás: https://cetrebuiesafac.ro/