Mit tegyünk?
Hasznos tanácsokat találhatunk a nemrég indult https://cemafac.ro/ román nyelvű honlapon a koronavírus-fertőzés elleni védekezésre. Készítettünk egy magyar nyelvű kivonatot belőle.
- Hogyan védekezzünk?
- Rendszeresen és alaposan mosson kezet vízzel és szappannal legalább 20 másodpercen át főleg orrfújás, tüsszentés, köhögés után.
- Ha nincs lehetőség szappanra és vízre, használjon fertőtlenítőszert!
- Hazaérkezéskor ne lépjen kapcsolatba családtagjaiddal kézfertőtlenítés előtt!
- Köhögéskor, tüsszentéskor takarja el száját és orrát egyszer használatos papírzsebkendővel, amit azonnal dobjon szemétbe!
- Szemhez, szájhoz, archoz csak kézmosás, fertőtlenítés után nyúljon!
- Ha a közösségében terjed a COVID-19, tartsa távol magát a többiektől, ez a legfontosabb azon személyek esetében, akik leginkább veszélyeztetettek.
- Hogyan védjünk másokat?
- Kerülje el az időseket, azokat a személyeket, akiknek az immunrendszere gyenge, azokat, akik más betegségekben szenvednek, valamint azokat a helyeket, ahol sokan vannak, csoportos rendezvényeket, tömegközlekedést!
- Maradjon otthon, ha grippés, megfázásos tüneteid vannak, és hívja háziorvosát tanácsokért. Ne menjen azonnal a sürgősségre! Amennyiben szükséges a kórházba szállítás, az szervezetten történjen, az előírásokat betartva, védőfelszerelésben.
- Ha beteg, viseljen szájmaszkot, amely megvédi az Ön körül lévőket. A szájmaszknak teljesen el kell takarnia az orrot és szájat.
- Hogyan fertőtlenítsünk?
- Gyakran fertőtlenítse azokat a felületeket, amelyeket megérint (asztal, ajtókilincs, villanykapcsoló, telefon, billentyűzet, csapok stb.). Minimum 70%-os alkoholt tartalmazó vagy klóralapú fertőtlenítőszert használjon!
- Egyszer használatos kesztyűt használjon, amikor a felületeket fertőtleníti, tisztítja vagy amikor beteg által használt ruhát érint.
- Családtagok gyakran mossanak kezet, kesztyűhasználat után is!
- Ha lehetséges, a beteg ember a saját szobájában étkezzen, és a nem egyszer használatos eszközöket kesztyűs kézzel mozgassa, illetve kesztyűs kézzel mosogassa.
- Külön szemeteskukát használjon a beteg, és ennek kiürítésénél kesztyűt használjunk.
- Hogyan készítsünk cselekvési tervet otthonra?
- Beszéljen azokkal az emberekkel, akik részesei a tervnek, beszéljen a családtagokkal, hogy mit kell tenniük, ha a COVID -19 megjelenik a közösségben.
- Kerülje a barátokkal, rokonokkal való személyes találkozást, online tartsa a kapcsolatot velük.
- Készítsen tervet azok gondozásáról, akik veszélyeztetettebbek, akiknél súlyos szövődmények alakulhatnak ki.
- Ismerje meg a szomszédokat , beszéljen a tervezésről telefonon vagy online.
- Azonosítsa a környezetében lévő segélyszervezeteket.
- Készítsen listát azokkal a helyi szervezetekkel, amelyekhez információért fordulhat, egészségügyi szolgáltatásért, segítségért, anyagi támogatásért.
- Készítsen listát a fontos elérhetőségekkel, telefonszámokkal, e-mail-címekkel, családtagok, barátok, szomszédok, egészségügyi szolgáltatók, tanárok, munkáltatók és más helyi forrásokat biztosítók elérhetőségével.
- Vigyázzon a családtagok mentális egészségére, különböző módon érinti a felnőtteket és a gyermekeket a járvány terjedése. A gyermekek másképp reagálnak a stresszes helyzetekre, mint a felnőttek.
- Beszéljen a kialakult helyzetről a gyerekekkel, maradjon higgadt és biztosítsa őket arról, hogy biztonságban vannak.
Forrás: cemafac.ro