Valódi esélyt kell adni a kisebbségi és helyi médiának az új uniós programban
Az Európai Unió 2028–2034 közötti időszakra tervezett, 3,2 milliárd eurós Agora EU programja új lehetőséget nyithat a kisebbségi és regionális média számára – hangsúlyozta Borboly Csaba, az Európai Régiók Bizottságának tagja, az Agora program jelentéstevője egy szakmai egyeztetésen.
A Régiók Bizottsága az uniós jogalkotás kötelező véleményező fóruma, ahol a jogszabályok 70–80 százaléka is megfordul. A Néppárt döntése alapján ő készíti el az Agora EU programról szóló jelentést, amely február 2-án kerül szakbizottsági vitára, majd május 5-én plenáris szavazásra.
Az eddigi uniós médiatámogatások döntő többsége Nyugat-Európában hasznosult, miközben a kisebbségi nyelvű, helyi és regionális szerkesztőségek alig fértek hozzá a forrásokhoz. Az új program célja a szabad és független újságírás megerősítése, a médiapluralizmus védelme, valamint a dezinformáció elleni hatékony fellépés.
„A kérdés az, hogy az új ciklusban lesz-e valódi hozzáférése a kisebbségi médiának ezekhez a forrásokhoz, vagy megint csak egy szűk európai buborékban marad a pénz” – fogalmazott Borboly.
Az Agora EU program a kulturális, médiás és civil területeket egyesíti, ezen belül a médiaökoszisztémára külön hangsúlyt helyezve: audiovizuális és hírmédia, újságírói együttműködések, médiaértés, digitális kompetenciák, valamint a dezinformáció elleni struktúrák fejlesztése is finanszírozást kapna.
Borboly Csaba a jelentésben több konkrét irányt szeretne érvényesíteni:
• a nyelvileg és területileg alulreprezentált médiák előnyben részesítését,
• mikrograntek bevezetését
• regionális és kisebbségi szempontú monitoringot,
• valamint képzési és kapacitásépítési programokat a helyi médiumok számára.
Az állami, önkormányzati vagy pártirányítású médiumok nem pályázhatnak, a cél kifejezetten a független szerkesztőségek megerősítése. A források döntő része nem egyéni pályázatokon, hanem nemzetközi partnerségekben lesz elérhető.
Várhatóan a jövőhét folyamán 26-án, hétfőn 11:30-kor újabb online sajtótájékoztatót tart Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
E hét 22-én, csütörtökön pedig újabb egyeztetésre kerül sor.
Addig is megkérünk minden érdeklődőt, hogy kövessék figyelemmel az alelnök weboldalát, mert ott megtalálnak minden információt.
https://www.borbolycsaba.ro/agoraeu/