Sürgősségi ellátás: adottak a feltételek a minőségi munkához
Sajtóbejárást szervezett szerdán, április 17-én reggel a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház az intézmény keretében működő Sürgősségi Betegellátó Egységben. Az érdeklődő újságíróknak bemutatták az osztály és a sürgősségi ellátás működését, szó volt a tevékenységet nehezítő szakorvoshiányról és az egység bővítésére, felszerelésére vonatkozó projektről is.
A sajtó képviselői mellett a kórház vezetői és Borboly Csaba, az intézményfenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke is részt vett az osztály bejárásán. Dr. Kacsó Jolán sürgősségi szakorvos, a Sürgősségi Betegellátó Egység vezetője elsőként a triázst mutatta meg, ahol a beérkező betegek állapotuk súlyossága alapján egy színkódot kapnak. A szakember felvázolta a színkódos beavatkozási rendszert, ismertette, melyek az azonnali ellátást igénylő piros, a sürgős beavatkozást szükségessé tevő sárga kódú esetek, illetve a zöld, kék és fehér kódú esetek, amelyek nem igényelnek azonnali ellátást. Megmutatták ugyanakkor a különböző kódú betegek ellátására használt kórtermeket, az ott található felszerelést. Elhangzott, a műszerezettség megfelelő, a megyei önkormányzat jóvoltából is számos olyan felszerelés áll rendelkezésre, amely nélkül a tevékenység ellehetetlenülne. Szintén a megyei tanács elnökének mondott köszönetet Dr. Kacsó Jolán azért az életnagyságú, professzionális gyakorlóbábuért, amely – mint mondta – nagyban hozzájárul a személyzet felkészítéséhez.
Az osztály megtekintése után lezajlott beszélgetés során dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere ismertette, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt években emelkedett a szakorvosok száma, olyan osztályokon, ahol korábban egy vagy két orvos tevékenykedett, most már két-három vagy négy orvos látja el a betegeket. „Ez sajnos nem mondható el a sürgősségi osztályról, a Romániában tapasztalt sürgősségi szakorvoshiány itt is érezteti hatását. Jelenleg a sürgősségi osztályon három szakorvos dolgozik, három családorvos vállal ügyeletet szerződéses alapon, továbbá egy intenzív terápiás rezidensünk és öt gyermekgyógyász sürgősségi rezidensünk van” – fejtette ki a menedzser. Hozzátette, folyamatosan hirdetik a betöltésre váró sürgősségi orvosi állásokat. Dr. Melles Orsolya orvosigazgató kifejtette, más módon is igyekeznek növelni az orvosok számát, a napokban például felhívást intéztek a megyebeli családorvosokhoz, hogy vállaljanak ügyeletet a sürgősségi osztályon.
„Hargita Megye Tanácsa prioritásként kezeli a szakorvosok idevonzását az ellátás kiszélesítése érdekében, ami a lakosság érdekeit szolgálja. Ha a családorvosok vállalják a sürgősségi orvosi továbbképző elvégzését, a megyei tanács támogatásával minden ezzel kapcsolatos költségüket megtérítik” – hangsúlyozta a találkozón Borboly Csaba.
Ugyanakkor május elején Marosvásárhelyen a végzős rezidens orvosokkal fognak találkozni a kórház képviselői és igyekeznek meggyőzni őket, hogy jöjjenek Csíkszeredába dolgozni. A sürgősségi orvoslás egy nagyon szép, sok szakmai elégtételt adó szakma, de nagyon nehéz is – mondta dr. Kacsó Jolán, aki rámutatott, az országban mindenhol küzdenek a kórházak a sürgősségi szakorvosok hiányával.
A jövendőbeli orvosok számára a Sürgősségi Betegellátó Egység folyamatban lévő fejlesztése is vonzerő lehet. A találkozón ismertették, a sürgősségi osztály a következő években kibővül, új felszerelést kap és a személyzet száma, illetve a szolgáltatások köre is növekszik, például saját computer tomograf, röntgen lesz és sürgősségi fogászat beindítását is tervezik. A beruházás keretében jelenleg a műszaki tervek, illetve az épület bővítésére vonatkozó dokumentáció előkészítése van folyamatban. „A sajtó révén is szeretnénk eljuttatni a jövendőbeli kollégáinkhoz, hogy már most is érdemes hozzánk jönni dolgozni, a következő években pedig még inkább adott lesz minden feltétel a minőségi munkához” – mondta még Dr. Kacsó Jolán.
Csíkszereda, 2019. április 17.